PUB HUB tim Medicinskog fakulteta u Zagrebu (podružnica Škole narodnog zdravlja „Andrija Štampar“) pod vodstvom prof. Aleksandra Džakule trenutno provodi Mapiranje potreba za razvojem i investicijama u zdravstvu i dugotrajnoj skrbi sukladno metodologiji koja je odobrena od strane Europske komisije.
Mapiranje potreba za razvojem i investicijama u zdravstvu i dugotrajnoj skrbi su uvjet koji Europska komisija traži od država članica koje žele ulagati sredstva iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI) u zdravstvo, kako bi se osiguralo da će se odabrati investicije usmjerene na stvarne potrebe. Provodi se prema principu ‘bottom-up“ gdje glavni fokus predstavljaju NUTS 3 te građani.
Mapiranje se provodi na razini pojedine županije, od strane stručnjaka iz područja zdravstvene zaštite, socijalne skrbi, predstavnika jedinica regionalne/lokalne samouprave i civilnog društva. Preporuka Ministarstva zdravstva je da mapiranje koordiniraju regionalni koordinatori i županijski odjeli nadležni za zdravstvo i socijalnu skrb, što u našem slučaju podrazumijeva podršku Regionalnog koordinatora razvoja Požeško-slavonske županije te Upravnog odjela Požeško-slavonske županije za društvene djelatnosti. Uz djelatnike iz navedenih institucija uspostavljen je Županijski tim s predstavnicima najvažnijih zdravstvenih i socijalnih ustanova koji dobro poznaju zdravstvene i socijalne probleme kao i intervencije koje je u tom području potrebno poduzeti.
S obzirom na navedeno, dana 28. travnja 2021. godine u Velikoj vijećnici Požeško-slavonske županije održan je radni sastanak Županijskog tima na kojem se predstavio sam proces mapiranja, definirale uloge u timu te odredio daljnji plan aktivnosti.
Rezultat mapiranja je analiza stanja i potreba u zdravstvu i dugotrajnoj skrbi na području Požeško-slavonske županije koja će se sagledavati usporedno prema stanju i trendovima na nacionalnoj i međunarodnoj razini.