Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u svojoj ulozi Upravljačkog tijela za Operativni programa „Konkurentnost i kohezija“ (više na linku https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2019/02/OPKK_070219.pdf ), osigurava provođenje vrednovanja programa tijekom programskog razdoblja u skladu s važećim Planom vrednovanja (više na linku https://strukturnifondovi.hr/wp-content/uploads/2018/03/Plan-vrednovanja-OPKK.pdf ).
Vrednovanje učinkovitosti, djelotvornosti i učinka pomoći iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Kohezijskog fonda u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“, nužno je kako bi se poboljšala kvaliteta koncepta i provedbe programa te utvrdio njegov učinak u odnosu na ciljeve strategije Unije za pametan, održiv i uključiv rast.
Kroz postupke vrednovanja Ministarstvo prikuplja pouzdane informacije temeljem kojih može ocijeniti djelotvornost provedbe Operativnog programa i njegovu relevantnost u odnosu na društveno-gospodarske okolnosti temeljem kojih može utvrditi postižu li se uloženim sredstvima očekivani ciljevi i rezultati predviđeni Programom.
Uspješnost provedbe Operativnog programa uvelike ovisi o projektima odabranim za sufinanciranje, stoga je Ministarstvo, kao jedno od prvih vrednovanja, pokrenulo upravo vrednovanje sustava odabira projekata, primjene kriterija odabira i poštivanja horizontalnih načela, uključujući postupke izravne dodjele bespovratnih sredstava. Vrednovanje je obuhvatilo sve Prioritetne osi Operativnog programa, tj. postupak odabira projekata vrednovan je u svim Prioritetnim osima.
Primarni cilj vrednovanja bio je utvrditi osigurava li uspostavljeni sustav odabira projekata, uključujući primjenu odgovarajućih kriterija odabira projekata, da se u okviru provedbe Operativnog programa odabiru odgovarajući projekti koji su u skladu s njegovim specifičnim ciljevima i koji na najbolji način doprinose postizanju predviđenih rezultata programa.
Vrednovanje je proveo tim nezavisnih stručnjaka (Zajednica ponuditelja Ecorys Hrvatska d.o.o., Ecorys South East Europe Ltd. i Instituta za razvoj i međunarodne odnose) uz korištenje sljedećih najvažnijih metoda i alata: analiza prikupljenih dokumenata, dubinska analiza na uzorku 34 odabrana poziva, Internet anketa i intervjui s ključnim dionicima.
U okviru analize prikupljenih dokumenata, tim za vrednovanje analizirao je relevantne dokumente i sekundarne izvore podataka relevantne za sustav odabira projekata (npr. Operativni program „Konkurentnost i kohezija“, Upute za prijavitelje i korisnike bespovratnih sredstava, Izvješća o napretku programa, zapisnike sa sastanaka Odbora za praćenje, Zajednička nacionalna pravila, podatke iz informacijskog sustava za upravljanje Kohezijskim fondom i strukturnim fondovima itd.).
U okviru Internet ankete i intervjua prikupljena su mišljenja relevantnih dionika, i to:
✓ tijela državne uprave i javnih tijela koja sudjeluju u provedbi i upravljanju Programom,
✓ članova Odbora za praćenje provedbe Operativnog programa,
✓ članova Odbora za odabir projekata, vanjske nezavisne ocjenjivače koji su sudjelovali u ocjeni i odabiru projekata,
✓ korisnika bespovratnih sredstava iz Operativnog programa (korisnici projekata), kao i
✓ prijavitelja na pozive za dodjelu bespovratnih sredstava (kako neuspješnih, tako i potencijalnih prijavitelja).
Uzorak ispitanika bio je velik, a odgovori su prikupljeni od različitih skupina. Iako je odaziv ključnih skupina dionika bio različit, bio je dovoljan kako bi se prikupljene informacije smatrale relevantnima.
Izrada materijala sufinancirana je sredstvima tehničke pomoći iz Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija“, iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Ključni kriteriji vrednovanja bili su: relevantnost, učinkovitost, djelotvornost i dosljednost sustava odabira projekata, pri čemu su za ocjenu svakog od kriterija određena ključna pitanja, kako je niže navedeno:
[article_files src=”1574156807pregled_kljucnih_znacajki_vrednovanja.pdf>Preuzmi datoteku