Vijesti

Suvremena robotska oprema i nove metode rehabilitacije stižu u Toplice Lipik

Toplice Lipik i Razvojna agencija PANORA partneri u EU projektu za unaprjeđenje zdravstvene skrbi vrijednom 1,4 milijuna eura

Suvremena robotska oprema za rehabilitaciju te edukacija medicinskog osoblja za nove metode fizikalne terapije DNS i Schroth, omogućit će Toplicama Lipik pružanje još kvalitetnije skrbi svojim korisnicima. Ovo je samo dio prednosti koje donosi projekt RE-TREAD, predstavljen na početnoj konferenciji održanoj 17. prosinca 2024. godine u Novom Sadu. “Ovaj projekt donosi značajan iskorak u kvaliteti zdravstvene usluge koju pružamo našim pacijentima”, istaknuo je Goran Pušćenik, ravnatelj Toplica Lipik.

U sklopu projekta razvit će se i web portal s video materijalima i uputama za vježbe, a mobilni timovi će imati savjetodavnu ulogu u praćenju napretka pacijenata nakon rehabilitacije. Projekt vrijedan 1,4 milijuna eura će kroz prekograničnu suradnju Hrvatske i Srbije unaprijediti zdravstvenu skrb za starije osobe i osobe s invaliditetom.

Ravnateljica PANORE, Senka Horvat, naglasila je širi značaj projekta: “Osim direktnih koristi za zdravstvene ustanove kroz unaprjeđenje kvalitete pruženih usluga, projekt RE-TREAD ima potencijal postati primjer dobre prakse za unaprjeđenje rehabilitacijskih usluga na široj razini. Kroz uspostavu savjetodavnih mobilnih timova i razvoj web portala s edukativnim sadržajima stvaramo sustav koji će zdravstvenu skrb približiti korisnicima u njihovim domovima.”

Početna konferencija projekta RE-TREAD
Početna konferencija projekta RE-TREAD

Županica Antonija Jozić istaknula je kako su uz poboljšanje postojeće i izgradnju nove zdravstvene infrastrukture, na čemu se intenzivno radi na području Požeško-slavonske županije, izuzetno važni projekti poput ovoga.

– Čestitam Toplicama Lipik i Razvojnoj agenciji Panora na spremnosti zakoračiti u ovaj projekt. Korist će se u prvom redu osjetiti u unaprijeđenu zdravstvenih usluga na području Požeško-slavonske županije čemu su usmjerene sve naše aktivnosti – rekla je Jozić.

Konferencija je okupila dionike iz zdravstvenog, akademskog i gospodarskog sektora, uključujući predstavnike Medicinskog fakulteta u Novom Sadu i Privredne komore Vojvodine, kojima su projektni partneri predstavili svoje institucije te planirane projektne aktivnosti.

Projekt okuplja četiri partnera – Specijalnu bolnicu za reumatske bolesti Novi Sad kao vodećeg partnera, Toplice Lipik, Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju Junaković iz Apatina te Razvojnu agenciju PANORA, koja je i pripremila projekt te pruža tehničku podršku u njegovoj provedbi.

Projekt RE-TREAD će trajati 30 mjeseci, do ožujka 2027. godine, a sufinanciran je sredstvima Europske unije kroz Interreg IPA program prekogranične suradnje Hrvatska-Srbija u iznosu od 85% ukupne vrijednosti.

Skip to content